تبلیغات
صحیفه خوانی

- كسى كه نتواند خود را اصلاح و اداره كند چه گونه مى‏خواهد و مى‏تواند دیگران را راهنمایى و اداره نماید؟ اكنون از ماه شعبان چند روزى بیش نمانده است، بكوشید در این چند روز موفق به توبه و اصلاح نفس گردید، و با سلامت نفس وارد ماه مبارك رمضان شوید.

- در این ماه شعبان با «مناجات شعبانیه»  كه از اول تا آخر این ماه دستور خواندن آن وارد شده- خداى تبارك و تعالى را هیچ مناجات كردید؟
و از مضامین عالى و آموزنده آن در ایمان و معرفت بیشتر نسبت به مقام ربوبیت استفاده نمودید؟ درباره این دعا وارد شده كه این مناجات حضرت امیر، علیه السلام، و فرزندان آن حضرت است؛ و همه ائمه طاهرین، علیهم السلام، با آن خدا را مى‏خوانده‏اند و كمتر دعا و مناجاتى دیده شده كه درباره آن تعبیر شده باشد كه همه ائمه (ع) آن را مى‏خوانده‏اند و با آن خدا را مناجات مى‏كرده‏اند. این مناجات در حقیقت مقدمه‏اى جهت تنبه و آمادگى انسان براى پذیرش وظایف ماه مبارك رمضان مى‏باشد؛ و شاید براى این باشد كه به انسان آگاه ملتفت انگیزه روزه و ثمره پر ارج آن را تذكر دهد.
ائمه طاهرین، علیهم السلام، بسیارى از مسائل را با لسان ادعیه بیان فرموده‏اند. لسان ادعیه با لسانهاى دیگرى كه آن بزرگواران داشتند و احكام را بیان مى‏فرمودند خیلى فرق دارد. اكثرا مسائل روحانى، مسائل ماوراء طبیعت، مسائل دقیق الهى و آنچه را مربوط به معرفة اللّه است، با لسان ادعیه بیان فرموده‏اند. ولى ما ادعیه را تا آخر مى‏خوانیم و متأسفانه به این معانى توجه نداریم، و اصولا نمى‏فهمیم چه مى‏خواهند بفرمایند.
در این مناجات مى‏خوانیم: الهى هب لی كمال الانقطاع إلیك؛ و انر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها إلیك، حتّى تخرق ابصار القلوب حجب النور، فتصل إلى معدن العظمة و تصیر ارواحنا معلّقة بعزّ قدسك.

این جمله الهى هب لی كمال الانقطاع إلیك شاید بیانگر این معنا باشد كه مردان آگاه الهى باید پیش از فرارسیدن ماه مبارك رمضان خود را براى صومى كه در حقیقت انقطاع و اجتناب از لذات دنیاست (و این اجتناب به طور كامل همان انقطاع إلى اللّه مى‏باشد.) آماده و مهیا كنند. كمال انقطاع به این سادگى حاصل نمى‏شود.

احتیاج فوق العاده به تمرین، زحمت، ریاضت، استقامت و ممارست، دارد تا بتواند با تمام قوا از ما سوى اللّه منقطع گردد و به غیر خداوند توجهى نداشته باشد. تمام صفات وارسته انسانى در انقطاع كامل إلى اللّه نهفته است. و اگر كسى بدان دست یافت، به سعادت بزرگى نایل شده است.

لیكن با كوچكترین توجه به دنیا محال است انقطاع إلى اللّه تحقق یابد. و كسى كه بخواهد روزه ماه مبارك رمضان را با آن آدابى كه از او خواسته‏اند انجام دهد، لازم است انقطاع‏ كامل داشته باشد تا بتواند مراسم و آداب مهمانى را به جا آورد، و به مقام میزبان تا آنجا كه ممكن است عارف گردد. طبق فرمایش حضرت رسول اكرم (ص) (به حسب خطبه‏اى كه به آن حضرت منسوب است) همه بندگان در ماه مبارك رمضان به مهمانى خداوند تعالى دعوت شده‏اند و مهمان پروردگار خود مى‏باشند. آنجا كه مى‏فرماید: ایّها الناس، إنه قد اقبل الیكم شهر اللّه ... و قد دعیتم فیه إلى ضیافة اللّه. «34» شما در این چند روزى كه به ماه مبارك رمضان مانده به فكر باشید؛ خود را اصلاح كرده توجه به حق تعالى پیدا نمایید؛ از كردار و رفتار ناشایسته خود استغفار كنید؛ اگر خداى نخواسته گناهى مرتكب شده‏اید، قبل از ورود به ماه مبارك رمضان توبه نمایید؛

زبان را به مناجات حق تعالى عادت دهید. مبادا در ماه مبارك رمضان از شما غیبتى، تهمتى، و خلاصه گناهى، سربزند، و در محضر ربوبى با نعم الهى و در مهمانسراى بارى تعالى آلوده به معاصى باشید.

کتاب جهاد اکبر حضرت امام روح الله ص36


نوشته شده در پنجشنبه 23 تیر 1390 توسط تکلیف مدار | نظرات ()