تبلیغات
صحیفه خوانی

صحیفه امام    ج‏14 ص : 515
من این ضایعه بزرگ را به ملت ایران و شما آقایان كه نزدیك بودید با آقاى بهشتى و مطلع بودید از افراد دیگرى كه شهید شدند، به همه شما آقایان و ملتمان تسلیت عرض مى‏كنم. بناى دشمنهاى شما بر این است كه افرادى كه لیاقتشان بیشتر است بیشتر مورد حمله قرار بگیرند. آنها افرادى را هدف قرار مى‏دهند كه از آنها خوف دارند كه مبادا یك وقتى به آنها صدمه بزنند. و این را من كراراً گفته‏ام كه مرحوم آقاى بهشتى در این مملكت مظلوم زیست. تمام مخالفین اسلام و مخالفین این كشور حمله مستقیم‏شان را به ایشان و بعضى دوستان ایشان كردند. كسى را كه من بیشتر از بیست سال مى‏شناختم و روحیاتش را مطلع بودم و مى‏دانستم چه جور مرد صالحى و مرد به درد بخورى براى این كشور است، مخالفین او را در كوچه و بازار و محله و صحبتهایى كه همه مى‏كردند، آن طور جلوه دادند. یك مرد صالحى را به صورت یك دیكتاتور درآوردند! و شما باید مهیا [ى‏] این جور مسائل باشید؛ یعنى، كشورى كه نهضت كرده براى آزاد شدن و براى مستقل بودن و براى اینكه وابسته نباشد به هیچ قدرتى از شرق و غرب، باید خودش را مهیا كند براى توابعى كه پیش مى‏آید. یا باید انسان تن در بدهد به همه ذلتها و به همه زیر بار بودنها و تحت سلطه بودنها و یا اگر بخواهد مستقل باشد، باید عوارض و لوازمش را بپذیرد.
و ملت ما چون خواسته است مستقل باشد و خواسته است كه آزاد باشد و خواسته است كه دست جنایتكاران را از این كشور قطع كند لا بد در این پیامدها هم ایستادگى مى‏كند. این جنایتكاران اشتباهشان این است كه خیال مى‏كنند ایران با این وضعى كه از اول داشته تا حالا، در زمان انقلاب داشت، این مثل جاهاى دیگرى [است‏] كه اگر چند تا بمب در چند جا منفجر كنند و چند نفر از عزیزانشان را از بین ببرند و به شهادت برسانند، ملت عقب مى‏نشیند. در صورتى كه اینها تجربه كردند از اول نهضت تا حالا؛ اشخاص سرشناس ما، دانشمندان ما، متفكران ما را ترور كردند و ملت به همان استقامتى كه داشت بیشتر و مصممتر جلو رفت و از این به بعدهم همین طور است. این طور نیست كه اگر چند نفر را شهید كردند، دیگران كنار بنشینند. این سنتى بوده است كه از صدر اسلام بوده است كه در مقابل همه ناامنیها و همه ناراحتیها و همه گرفتاریها، اولیاى خدا ایستادند. شاید كسى مثل رسول خدا- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- رنج نبرد در تمام عمر؛ از جوانى و كودكى تا وقتى كه رحلت فرمود آن قدر كه او رنج برد و آن قدر كه او در مقابل قدرتها، در مقابل جنایتكاران ایستاد شاید كس دیگرى در تمام عمرش این طور نبود و این یك ارثى است كه به دست ما رسیده است از اولیا. خوب، یك واقعه‏اى است واقع شده و امید است این چیزى كه دشمنمان مى‏خواهد كه ما را عقب بنشاند سبب بشود كه ما جلوتر برویم، ان شاء اللَّه.


صحیفه امام    ج‏14   ص : 518
 این پیشامد منتظره، البته این پیشامد براى همه ملت ما ناگوار بود و یك اشخاصى كه براى خدمت خودشان را حاضر كرده بودند و خدمتگزار این كشور بودند، اشخاصى بودند كه آن قدرى كه من از آنها مى‏شناسم از ابرار بوده‏اند، از اشخاص متعهد بوده‏اند كه در رأس آنها مرحوم شهید بهشتى است. ایشان را من بیست سال بیشتر مى‏شناختم. مراتب فضل ایشان و مراتب تفكر ایشان و مراتب تعهد ایشان بر من معلوم بود. و آنچه كه من راجع به ایشان متأثر هستم، شهادت ایشان در مقابل او ناچیز است و آن مظلومیت ایشان در این كشور بود. مخالفین انقلاب، افرادى [را] كه بیشتر متعهدند، مؤثرتر در انقلاب‏اند، آنها را بیشتر مورد هدف قرار داده‏اند. ایشان مورد هدف اجانب و وابستگان به آنها در طول زندگى بود. تهمتها؛ تهمتهاى ناگوار به ایشان مى‏زدند! از آقاى بهشتى اینها مى‏خواستند موجود ستمكار دیكتاتور معرفى كنند، در صورتى كه من بیش از بیست سال ایشان را مى‏شناختم و بر خلاف آنچه این بى‏انصافها در سرتاسر كشور تبلیغ كردند و «مرگ بر بهشتى» گفتند، من‏ او را یك فرد متعهد، مجتهد، متعهد، متدین، علاقه‏مند به ملت، علاقه‏مند به اسلام و به درد بخور براى جامعه خودمان مى‏دانستم.


نوشته شده در چهارشنبه 8 تیر 1390 توسط تکلیف مدار | نظرات ()