تبلیغات
صحیفه خوانی

این دعاهایى كه در ماهها هست، در روزها هست، خصوصاً، در ماه رجب و شعبان و ماه مبارك رمضان، اینها انسان را همچو تقویت روحى مى‏كند- اگر كسى اهلش باشد، ماها كه نیستیم- همچو تقویت روحى مى‏كند و همچو راه را براى انسان باز مى‏كند و نور افكن است براى اینكه، این بشر را از این ظلمتها بیرون بیاورد و وارد نور بكند كه معجزه‏آساست.

به این دعاها عنایت بكنید. گول بعض از نویسنده‏ها و امثال كسروى را نخورید كه ادعیه را تضعیف مى‏كردند؛ این تضعیف، تضعیف اسلام است، نمى‏فهمند اینها، بیچاره‏اند. نمى‏دانند در این كتاب چه چیزها هست، همان مسائل قرآن است با لسان دیگرى كه لسان ائمه باشد.
لسان قرآن یكجور زبان است، زبان دعا یكجور زبان است، زبان علما و عرفا و اینها هم یك زبان دیگر است. آنكه سبكبار مى‏كند انسان را و از این ظلمتكده مى‏كِشد او را بیرون و نفْس را از آن گرفتاریها و سرگشتگیهایى كه دارد خارج مى‏كند این ادعیه‏اى است كه از ائمه ما وارد شده‏اند. ائمه ما- علیهم صلوات اللَّه- كه تقریباً همه‏شان گرفتار به یك ابرقدرتهایى بودند كه نمى‏توانستند یك كارى را انجام بدهند شاخص، علاوه بر آن هدایتهاى زیرزمینى كه مى‏كردند این ادعیه‏شان براى تجهیز مردم بود، بر خلاف آن دولتهاى قاهرى كه بودند. همین ادعیه بودند كه اشخاص وقتى كه ادعیه را مى‏خواندند قوّت روحى پیدا مى‏كردند و سبكبار مى‏شدند و شهادت براى آنها هَیِّن و آسان مى‏شد.
این ادعیه در ماه مبارك رجب و خصوصاً در ماه مبارك شعبان اینها مقدمه و آرایشى است كه انسان به حسب قلب خودش مى‏كند براى اینكه مهیا بشود برود مهمانى؛ مهمانى خدا، مهمانى‏اى كه در آنجا سفره‏اى كه پهن كرده است قرآن مجید است و محلى كه در آنجا ضیافت مى‏كند مهمش «لیلة القدر» است و ضیافتى كه مى‏كند ضیافت تنزیهى و ضیافت اثباتى و تعلیمى [است‏].

نفوس را از روز اول ماه مبارك رمضان به روزه، به مجاهده، به ادعیه مهیا مى‏كند تا برسند به آن سفره‏اى كه از آن باید استفاده كنند و آن «لیلة القدر» است كه قرآن در آن نازل شده است.


نوشته شده در یکشنبه 29 خرداد 1390 توسط تکلیف مدار | نظرات ()